Żyjące ogrodzenie Poznań z krzaków liściastych czy iglastych, niskie czy wysokie? Które ogrodzenie Poznań będzie najbardziej odpowiednie do naszego ogrodu? A w jaki sposób je posadzić oraz pielęgnować?

Żyjące ogrodzenie z krzaków liściastych czy iglastych, niskie bądź wysokie? Które płot będzie najbardziej odpowiednie do naszego skweru? Natomiast jak je usadowić w gruncie a także doglądać?

Trudno przeceniać zalety zielonego ogrodzenia Poznań. Upiększa botanik, osłania nas przed miejskim gwarem, kurzem, spalinami, oraz wzrokiem przechodniów. Daje miły cień, zapewnia azyl ptakom. Żywopłot redukuje siłę wiatru, nie powodując zawirowań powietrza, które powstają za litym murem ogrodzeniowym. Jednak przed jego instalacją musimy zdecydować, jaką rolę ma spełniać w skwerze. Czy ma nas ochraniać od sąsiada, bądź zastępować ogrodzenie Poznań, bądź wspomóc w rozdziale skweru na mniejsze części oraz stworzeniu ustronnych kątów? Powinniśmy również uradzić, jaką ogrodzenie będzie miało docelową wysokość. Od tego zależy wybór gatunku rośliny ewentualnie krzewu.

Wielką zaletą ogrodzeń z drewek a także krzewów iglastych jest ich całoroczna zieleń. W czasie gdy szpalery z gatunków zrzucających listowie zimą staną się ażurowe, z iglaków w dalszym ciągu skutecznie zasłaniają nas przed wzrokiem natrętnych.

Panuje głos, że najbardziej odpowiednie na tego typu żywopłoty są tuje o kolumnowym pokroju, np. klasy „Smaragd” tudzież „Spiralis”, które bez przycinania utrzymują wąski kształt. Kiedy zdobędą spodziewaną wysokość zmniejszamy je od góry.

Inne iglaki, np. cisy czy świerki żądają systematycznego strzyżenia.

Na zielone sztachety Winylowe wybieramy iglaki wytrzymałe na zimno. Wrażliwe tuje wschodnie a także cyprysiki Lawsona zdołają przemarzać. Słabością takich nasadzeń jest całkiem wysoka cena. Wynagradzają ją niezaprzeczalne zalety: iglaste szpalery nie śmiecą liśćmi, nie trzeba ich często ciąć.

Na zielone ogrodzenie Poznań z drzew liściastych wybieramy rodzaje, jakie mają podniesione pędy a także dobrze się rozkrzewiają po przycięciu. W tej roli najprawidłowiej sprawdzają się wytrzymałe na niskie temperatury buki i graby.

Takie drzewa, systematycznie strzyżone, dobrze gęstnieją, z tej przyczyny uzyskane z nich zielone płoty, zdołają zastąpić wysokie ogrodzenia. Jeśli wyselekcjonujemy gatunki z kolcami, takie jak igliczna czy robinia, wówczas przez ogrodzenie nie przedostanie się ani człek, ani zwierzę.

Zależnie od siły przyrostu danego rodzaju mamy z nich zielone ogrodzenia Poznań o różnej wysokości. Niskie (30-60cm) szpalery z berberysów robią za szkielet rabat a także ścieżek, separują od siebie poszczególne części parku. Takie ozdobne ogrodzenia przedstawiają się najakuratniej, gdy je systematycznie strzyżemy.

Z gatunków osiągających większe wymiary, jak np. ligustr, leszczyna bądź jaśminowce, możemy otrzymać dość pokaźne żywe ogrodzenia wielkości 1,5 – 2m. Jeśli mają separować park od ulicy, obcinamy je nadając regularny kształt.

Jak posadzimy z nich zielone płot w głębi skweru, możemy je prowadzić w formie swobodnej.

Bez obcinania rozrastają się szeroko, podkreślając naturalistyczny charakter tej części parku. To podejście zdaje akuratnie egzamin także w przypadku krzewów zniewalająco kwitnących, np. pięciorników, róży pomarszczonej, lilaków czy żylistków. Chociaż te gatunki wolno także strzyc, niemniej jednak wtedy znacznie lepiej rozkwitają.

Na zielone płoty rekomendowane są także krzewy zimozielone.

Spośród tej grupy roślin na ogrodzenia Poznań najakuratniej sprawdza się u nas bukszpan, oraz ostrokrzew Meservy. Tymczasem i one po srogich zimach bywają niekiedy oszpecone przez listki. Na zachodzie Europy modne są zielone sztacheta PCV z laurowiśni czy też zimozielonych rodzajów berberysów. Niestety , w krajowych warunkach klimatycznych ich liście notorycznie brązowieją z powodu mrozów. Zatem, o ile już zdecydujemy się na taki płot, winien być on nieduży (do 60-80cm), żeby wolno go było osłonić na zimę agrowłókniną oraz łatwo wyjąć zaschnięte części.

Jeśli pragniemy otrzymać szczególnie dekoracyjny płot, pożądane byłoby posadzić naprzemiennie dwie bądź trzy odmiany tego samego krzewu (tawuły, berberysy, tuje), różniące się barwą.

Gdy wznosimy zielony płot spośród gatunków zrzucających listowie na zimę, korzystnie jest obsadzić go drugim, małym, np. z iglaków bądź zimozielonej trzmieliny.

Elegancki wygląd posiadają zielone sztachety z plastiku strzyżone z fantazją- z krętą linką „grzbietu” ewentualnie wystrzyżonymi wieżyczkami. Trzeba im jednak poświecić sporo czasu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s